مجله ایلیاد/ تنها چند چیز در دنیا وجود دارند که برای مردان از کچل شدن بدتر هستند. روزی می‌رسد که معکوس کردن فرآیند کچلی به راحتی کلاه گذاشتن به سر خواهد بود. این کار به خاطر تکنولوژی غیرتهاجمی و کم‌هزینه‌ای است که توسط مهندسین دانشگاه ویسکانسین برای تحریک رشد موها توسعه داده شده است. پروفسور «ژودونگ وانگ» به‌عنوان متخصص علم مواد از دانشگاه مدیسون ویسکانسین، می‌گوید: «من فکر می‌کنم این اختراع یک راه‌حل کاملاً عملی برای رشد موها است.» وانگ و همکارانش نتایج مطالعات خود را در مجله‌ی ACS Nano منتشر کرده‌اند.

دانشمندان با استفاده از دستگاهی که انرژی خود را از حرکات بدن می‌گیرد، باعث تحریک شدن پوست بدن جهت رشد مو می‌شوند. دستگاه ساخته شده این کار را با وارد کردن پالس‌های الکتریکی با فرکانس‌های پایین به پوست بدن انجام می‌دهد.

این دستگاه باعث رویش مو در پوست بقیه‌ی جاهای بدن نمی‌شود. فقط باعث رویش مو در جاهایی از پوست می‌شود که ساختارهای تولید مو را داشته باشند. به این خاطر از این دستگاه فقط می‌توان برای افرادی استفاده کرد که در مراحل اولیه‌ی ریزش مو هستند و نمی‌توان از آن برای افرادی که کاملاً کچل هستند و سال‌ها از ریزش موی آن‌ها می‌گذرد استفاده کرد.
از آنجا که توان این دستگاه از حرکات بدن فرد استفاده‌کننده به‌دست می‌آید، نیاز به حمل باتری‌های سنگین برای آن وجود ندارد. بنابراین می‌توان آن را زیر یک کلاه ساده مخفی کرد. تخصص وانگ در حقیقت طراحی و ساخت دستگاه‌هایی است که تولید انرژی می‌کنند. وی باندهایی نیز برای بستن زخم ساخته است که باعث می‌شوند زخم زودتر بهبود یابد. دستگاه دیگری نیز ساخته است که با استفاده از پالس‌های الکتریکی باعث کاهش اشتها و در نتیجه کاهش وزن می‌شود. دستگاهی که باعث افزایش رشد مو می‌شود نیز از همین مفاهیم بهره‌ برده است. این دستگاه که «نانوژنراتور» نامیده می‌شود از حرکات بدن تولید برق می‌کند و آن‌را با پالس‌های فرکانس پایین به پوست می‌رساند.

وانگ می‌گوید: «تحریک الکتریکی می‌تواند باعث کمک به عملکردهای بخش‌های زیادی از بدن شود. با این حال قبل از اختراع ما هیچ وسیله‌ای وجود نداشت که به این راحتی و در اندازه‌ای به این کوچکی تحریک پوست را انجام دهد.» پالس‌های الکتریکی ایجاد شده توسط این دستگاه بسیار ظریف هستند و اصلاً به لایه‌های عمیق پوست نمی‌رسند و بنابراین ایجاد اثرات جانبی نمی‌کنند. این دستگاه آزمایش خود را بر روی موش با موفقیت پشت سر گذاشته است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید