مجله ایلیاد/ یخ‌های گرینلند در حال ذوب شدن هستند. به خاطر موج گرمای ماه جولای میلادی حدود ۲۱۷ میلیارد تُ‍ن از این یخ‌ها آب شده‌اند. موسسات تحقیقات قطبی دانمارک گزارش کرده‌اند که تنها در روز ۳۱ جولای بالغ بر ۱۰ میلیارد تُ‍ن از یخ‌های گرینلند آب شده و وارد اقیانوس شده است. وزن این مقدار یخ ۳۰ برابر ساختمان امپایر استیت نیویورک است.
مرکز داده‌های برف و یخ، بر روی وبسایت خود نوشته است: «از آنجا که در گرینلند با زمستانی خشک و بهاری گرم روبه‌رو بوده‌ایم بین تاریخ‌های ۱۱ تا ۲۰ جولای ذوب سطحی یخ‌های این منطقه با سرعت روی داده است. ذوب شدن یخ این منطقه تا پایان بهار از میانگین سال‌های ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۰ بسیار بالاتر خواهد بود. در بسیاری از مناطق این ناحیه ذوب یخ تا ۱۰ روز بیشتر از میانگین رخ خواهد داد. در مناطق کمی نیز تا ۲۰ روز بیشتر از میانگین ذوب یخ خواهیم داشت.»

«روث موترام» از موسسه‌ی هواشناسی دانمارک، به خبرگزاری‌ها گفته است: «ذوب یخ در جولای باعث بالا رفتن یک میلی‌متری سطح اقیانوس‌ها خواهد شد.» امسال این موج گرمایی باعث بیشتر شدن ذوب یخ در نیمکره‌ی شمالی خواهد شد. این موج گرمایی در اروپا شدیدتر است. همان‌طور که متخصصین می‌گویند، شدت غیرمعمول این موج‌های گرمایی نشانه‌ای از تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت‌های بشری است.

«مایک اسپارو» از سازمان ملل، می‌گوید: «این نوع موج‌های گرمایی در حقیقت رخدادهای هواشناسی محسوب می‌شوند و می‌توانند به صورت طبیعی نیز رخ دهند، ولی مطالعات متعددی نشان داده‌اند که تناوب و شدت این امواج به خاطر گرمایش جهانی افزایش داشته است.»

همه چیز در گرینلند رو به بدتر شدن است. یخ‌های قطبی نقش منعکس‌کننده‌ی تشعشعات خورشیدی را نیز بر عهده دارند و بنابراین آب شدن آن‌ها از این نظر نیز تاثیری منفی بر روی اقلیم زمین خواهد داشت. بدون وجود این یخ‌ها، انرژی گرمایی بیشتری توسط زمین جذب می‌شود و در اتمسفر زمین گیر می‌افتد.

آب شدن فصلی یخ‌ها کاملاً طبیعی و معمول است، ولی امسال مقدار آن رکورد سال ۲۰۱۲ را شکسته است. اگر همه‌ی اینها کافی نیست که از گرمایش جهانی احساس ترس کنید، باید بدانید که امسال آتش‌سوزی‌های متعددی در اثر گرما در شمال روسیه، کانادا، گرینلند و آلاسکا نیز رخ داده است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید