خانه ملت/ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دلایل کاهش شاخص بورس در چند روز گذشته را تشریح کرد.

معصومه آقاپور علیشاهی کاهش شاخص بورس در چند روز گذشته را ناشی از مناسبت‌های سیاسی بین‌المللی و مسائل داخلی دانست و گفت: حجم نقدینگی در کشور روزانه افزایش پیدا می‌کند و این رشد براساس تولید داخلی نیست؛ در واقع این نقدینگی همانند بهمنی است که روزانه بر قطر آن افزوده خواهد شد در نتیجه با ورود به هر بازاری آن را ویران می‌کند.

دلایل استقبال مردم از بازار بورس

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی در تشریح دلایل استقبال مردم از بازار بورس افزود: نرخ ارز به صورت دستوری و نظارتی به ثبات رسید. از سوی دیگر قیمت جهانی طلا طی یک ماه گذشته کاهش پیدا کرده و بازار مسکن علیرغم اینکه در سال گذشته رشد حدود 200 درصدی را تجربه کرد اما از تیرماه به رکود رسید و حتی در مرداد و شهریور نیز کاهش 20 درصدی داشت.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: التهاب بازار خودرو نیز تاحدودی فروکش کرده است؛ بنابراین پول‌های خُرد جامعه یعنی سرمایه‌های کمتر از 100 میلیون تومان وارد بورس شده و رشد شتابزده در این بازار ایجاد شد.

بازار بورس تاکنون نتوانسته خود را با قانون جدید تطبیق دهد

وی اظهار کرد: براساس قوانین جدید نوسانات بازار بورس کاهش پیدا کرد تا ارزش سهام یک باره رشد و سقوط نکند، اما بازار بورس تاکنون نتوانسته با قانون جدید خود را تطبیق دهد، از سوی دیگر افرادی که به دنبال سوداگری بودند، دریافتند با اجرای قانون جدید، بورس هدفمند و دارای شاخص می‌شود بنابراین همه در صفحه فروش قرار گرفتند.

ضرر سهامداران بورسی ناشی از بی تجربگی و عدم تبحر بود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نوسانی که برای بازار بورس در نظر گرفته شد نیاز سوداگران را تامین نمی‌کرد در نتیجه بحث فروش شلوغ تر شد، اضافه کرد: در این شرایط افرادی که سرمایه کمتر از 100 میلیون تومان داشتند بیشتر ضرر کردند؛ چرا که تبحر و توانایی کار در بازار بورس را نداشتند و به جای اینکه سبدی از سهام را خریداری کند تمام سرمایه خود را روی سهام یک شرکت سرمایه گذاری کردند و این بی‌تجربگی موجب ضرر آنها شد.

وضعیت بورس هشداری برای ساماندهی نقدینگی

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه وضعیت بازار بورس هشداری است که اگر فکری برای نقدینگی نشود در آینده بازار دیگری تخریب می‌شود، ادامه داد: از آنجایی که نتوانستیم سرمایه‌های سرگردان مردم را در تولید به کار بندیم باید هر روز منتظر بروز مشکلات جدید باشیم.

جنگ ترکیه امنیت سرمایه‌گذاری و قیمت سهام در ایران را کاهش داد

آقاپور در تشریح عوامل خارجی موثر در سقوط شاخص‌های بازار بورس به جنگ ترکیه اشاره کرد و گفت: جنگ ترکیه موجب شد شرکت‌ها احساس ناامنی کنند چراکه شرکت‌های داخلی در شرایط تحریم با شرکت‌های ترکیه همکاری می‌کردند و ایجاد این ناامنی اقتصادی در ترکیه موجب گمانه‌زنی‌های همانند ضرر و زیان برای سه ماه آینده شد در نتیجه امنیت سرمایه‌گذاری متزلزل شده و قیمت سهام کاهش پیدا کرد.

به گزارش خانه ملت، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با طرح این پرسش که علت افزایش ارزش دفعتی سهام در بازار بورس چه بود؟ تصریح کرد: اگر چه همه کارشناسان معتقدند سرمایه‌های سرگردان باید به سمت بورس سوق داده شود اما هدایت سرمایه به بازار بورس و بازار سرمایه نیازمند قاعده و چارچوب خاصی است این در حالی است که هدایت سرمایه مردم به خصوص در ماه های گذشته بر اساس چارچوب خاصی نبود بنابراین افزایش ارزش سهام ها واقعی نبود.

افت ۳۴۰۱ واحدی شاخص بورس در هفته‌ای که گذشت
در هفته‌ای که گذشت تعداد 16496 میلیون انواع اوراق بهادار به ارزش 75752 میلیارد ریال در بیش از یک میلیون و 677 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب 35.6، 30.46 و 48.5 درصد کاهش را نسبت به هفته قبل‌تر تجربه کردند.

این درحالی است که تعداد 484 میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله نیز در هفته گذشته در بورس تهران به ارزش کل بیش از 5008 میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت که با 30 درصد کاهش همراه شدند. در بازار بدهی نیز که اوراق مشارکت، گواهی سپرده و صکوک معامله می شود در این مدت تعداد 2 میلیون برگه اوراق مشارکت به ارزش کل بیش از 1988 میلیارد ریال معامله شد.

این گزارش می‌افزاید: شاخص بورس در پایان معاملات هفته منتهی به 26 مهرماه با 3402 واحد کاهش به رقم 309647 واحد رسید و شاخص کل هموزن نیز با 6638 واحد کاهش معادل 7.29 درصد رقم 84663 واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص بازار اول نیز در این مدت با 1128 واحد کاهش به رقم 225104 واحد و شاخص بازار دوم با 12929 واحد کاهش به عدد 629436 واحد رسیدند که به این ترتیب شاخص بازار اول 0.50 درصد کاهش و شاخص بازار دوم با 2.01 درصد افت همراه شدند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید